SAĞIM SİSTEMLERİ Büyükbaş Sağım Sistemleri Küçükbaş Sağım Sistemleri SEYYAR SAĞIM MAKİNELERİ Büyükbaş Seyyar Sağım Makineleri Küçükbaş Seyyar Sağım Makineleri SÜRÜ YÖNETİM SİSTEMLERİ Sezer (Nedap Velos) Sezer Sürü Yönetim Sistemleri Nedap Velos Bağımsız Kızgınlık ve Sağlık Takibi Nedap Velos Konum Tespiti ve Sağlık Takibi Uniform Agri Sürü Yönetim Sistemi Tanımlayıcı Cihazlar ÇİFTLİK EKİPMANLARI Yemleme Kilitleri Küçükbaş Sağım Rampası Yemlik Ense Boruları Yatak Durak Demirleri Yemleme Bandı - Konveyör Hayvan Konforu Gübre Yönetimi Ara Bölmeler ve Kapılar Buzağı Ekipmanları Hayvan Bakım Araçları Hayvan Kantarları Yem Kırma Makinesi Diğer Ekipmanlar TAMBURLU SULAMA SİSTEMLERİ Kanatlı Sulama Sistemi Tabancalı Sulama Sistemi Kanatlı ve Tabancalı (Set) Sulama Sistemleri Otomatik Dozajlama Üniteleri Motopomp YEDEK PARÇA Seyyar Makine Yedek Parça Sağım Sistemleri Yedek Parça Meme Sağlığı & Hijyen Çiftlik Ekipmanları Yedek Parça Nedap Yedek Parça Fullwood Yedek Parça Tamburlu Sulama Yedek Parça Diğer Yedek Parça TAMAMLAYICI ÇİFTLİK EKİPMANLARI Yem Karma Makineleri Basınçlı Yıkama Makineleri Köpük Püskürtme Makinesi Elektrikli Termosifonlar Hijyen Ekipmanları Yem Taşıma Aracı Yayık Makinesi Süt Soğutma Ekipmanları Yatay Tip Soğutma Tankları Dikey Tip Soğutma Tankları Süt Transfer Pompaları Süt Ön Soğutucu (Eşanjör) Tank Altı Tartım Sistemleri
x KAPAT
Nedap Velos Bağımsız Kızgınlık ve Sağlık Takibi

VELOS KIZGINLIK VE SAĞLIK TAKİBİ SİSTEMİ NASIL ÇALIŞIR?
 
-  İneklerin ayağına veya boynuna, laktivatör ismi verilen tanımlayıcı bir cihaz takılır. Laktivatörler, ineğin kızgınlık ve sağlık takip sistemi karşısında kimliğidir.

-  Ahır içerisine 150 metre çapında etkili bir anten ve kontrol kutusu montajı yapılır. 150 metreden büyük ahırlarda daha fazla anten kullanılarak etki mesafesi arttırılır.

-  Laktivatörler, gün boyunca ineğin hareketlerini kaydeder ve hafızasında toplar.

-  Toplanan bilgiler anlık (5 dk. arayla) ve ahır içine konumlandırılan anten vasıtasıyla sisteme aktarılır.

-  Sistem, toplanan bilgileri yorumlayarak ve geçmişle karşılaştırarak kullanıcıya o hayvanın kızgınlık ve sağlık durumu hakkında rapor ve uyarılar gönderir.

-  Velos, optimum tohumlama zamanı göstergesi ile dünya üzerindeki en doğru kızgınlık takip sistemidir.


 SİSTEMİN GENEL FONKSİYONLARI


 
Temel Fonksiyonları :

- Kızgınlık Takibi
- Hayvan Davranışları ve Sağlık Durumu

KIZGINLIK TAKİBİ


 • - İneğinizin bireysel olarak; günlük belli bir aktivitesi vardır, gün boyunca: yem yemesi, su içmesi, gezintisi, dinlenmesi tanımlama cihazı sayesinde anlık olarak kaydedilir.
 •  
 • - Kızgınlıkta olan bir hayvanın davranışı, normal davranışlarından oldukça farklıdır. Tanımlama cihazı ile aktivite ölçümü ve bireysel davranışlar gözlenir.
 •  
 • - Deneyimli gözler küçük sürülerde hayvanların farklı davranışlarını ve kızgınlığını yakalayabilir. Ancak büyük sürülerde gözle tespit neredeyse imkansızdır.
 •  
 • - Tanımlama cihazından ahır içindeki anten vasıtasıyla ana bilgisayara gönderilen bu bilgiler, sistem tarafından işlenir ve ineklerinizinbireysel hareketliliğinin ortalaması hesaplanır. Bu hesaplama sayesinde ineğinizin kızgınlığını hatasız bir şekilde tespit etmiş olursunuz.
 •  
 • - Her bir ahır içerisine monte edilen anten, 150 metre çapındaki etki mesafesiyle ahırdaki ve gezinti alanındaki her hayvanın aktivite değerlerini izler ve ana bilgisayara aktarır.
 •  
 • - Boyu uzun ahırlarda 2. bir anten daha kullanılır.
 •  
- Velos programı, hayvanın aktivite yükselişini saptar. Anlık hareketlilik yeterli düzeye ulaşmamışsa sistem “Kızgınlık şüphesi” uyarısı, yeterli düzeye ulaşmışsa kızgınlık uyarısı verir.

 • - Filtre özelliği ile dilerseniz gebe ve gönüllü bekleme süresi içerisindeki hayvanlarınızdan kızgınlık uyarısı almayabilirsiniz.
 •  

SAĞLIK TAKİBİ
 • - Velos programı, hayvan hareketlerine göre grup ve bireysel hayvan bazında sağlık takibi yapar.
 • - Gerekli durumlarda kullanıcıya uyarı gönderir.
 •  
Sağlık takibi kapsamında;

- Ayaktan tanımlamalı laktivatör kullanan bir çiftlikte, hayvanlara ait adım sayısı, kalkma sayısı ve yatma süresi bireysel, grup ve sürü ortalaması bazında görülebilmektedir.

- Boyundan tanımlamalı laktivatör kullanan bir çiftlikte, hayvanlara ait beslenme ve geviş getirme süresi bireysel, grup ve sürü ortalaması bazında görülebilmektedir.