Dil Seçeneği

 • Bayi Girişi
 • Kullanıcı Adı
 • Şifre

Sürü Yönetimli Büyükbaş Sağım Sistemleri
Ürün Kodu : 152 000 000 | Yorumları Oku (0) | Yorum Yap

Özellikleri

 

Amacınız ister daha kısa zamanda daha fazla inek sağmak, isterse kullanıcı güvenliği ve konforuna daha fazla odaklanmak olsun, Sezer’de sizin için mutlaka doğru sağımhane çözümü ve ilgili ekipman bulabilirsiz.

Her yatırımcı, işletmesini ayakta tutabilmek için, her ineğin tam zamanında tohumlanmasını, zamanında doğum yapmasını ve alabileceği maksimum oranda sütü vermesini ve sürüsünün sağlıklı bir şekilde üreyip çoğalmasını ister.

Bu istek ve arzuları ticari kazanca çevirebilmek için yemleme, kızgınlık tespiti, tohumlama, yavrulama, emzirme, süt verimi vs. işlemlerin tam zamanında yapılmak zorundadır.

İşte bu noktada; Hollandalı Nedap ve Sezer firması tarafından yapılan Ar-Ge çalışmaları sonucunda tamamen yeni bir sürü yönetim sistemi geliştirilmiştir.

Sürü Yönetimi Nedir?

Günümüzde süt sığırcılığı yapabilmek için; geçmişten gelen alışkanlıkları bir kenara bırakmak gerekir. Sürü yönetiminin temelinde izlenebilirlik ve kayıt tutma yatar, hayvan sayısı artıkça gözlem ve takip zorlaşır.

Zamanında tespit edilemeyen bir kızgınlık; bir aylık ticari kayba eşittir. En son yenilikleri ve yatırımcının ihtiyaç duyduğu bilgileri bünyesinde barındıran Sezer-Nedap sürü yönetim sistemi bir çiftliğin tüm ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde tasarlanmıştır.

Sürü yönetimi sistemi;

  Kimlik tanıma

  Süt verim kayıt sistemi

  Kızgınlık takibi,

  Hayvan davranışları ve sağlık durumu,

  Ayırma fonksiyonlarıyla, çiftliğinizin genel ihtiyaçlarına cevap verir.

 

Sezer-Nedap sürü yönetim programı ile neler yapabilirsiniz?

  Sürünüzle ilgili tüm bilgilerin takibini ister çiftlikteki bilgisayarınızda, isterseniz cep telefonunuzdan veya tabletten yapabilirsiniz. Ayrıca, bu bilgileri Excell-Pdf-Html formatlarında grafik ya da metin olarak görebilir, kaydedebilir, arşivleyebilirsiniz.

  Hayvanlarınızın ne kadar süt verdiğini anlık olarak takip edebilirsiniz. Sürünüzü süt verimliliğine göre gruplara ayırabilir, grubun verimine göre yemleme yapabilirsiniz.

  Sistem hayvanlarınızın kızgınlığı sizin için otomatik olarak takip eder, dölleme için en uygun zamanı size bildirir. Ayrıca sisteme yeni olarak eklenen özellik sayesinde sistem, anlık kızgınlık takibi yapmakta ve birçok durumda yetki verilen kullanıcılara (Çiftlik sahibi, veteriner, teknik servis sorumlusu vb.) mail yoluyla bilgilendirmektedir. 

 Bu bilgilendirmeler; 

 •  Kızgınlık uyarısı / şüphesi,
 •  Ajandada yer alan faaliyet uyarısı
  • Tohumlama yok,
  • Döllenme yok,
  • Kızgınlık yok,
  • Buzağılama tarihi yaklaşan inek,
  • Kuruya alma tarihi gelen hayvanlar,
  • Gebelik kontrolü yapılması gereken hayvanlar
 •   Sağımla ilgili süt verimi çok düşük hayvanlar,
 •   İletkenlik uyarısı,
 •   Süt ayırma komutu verilen hayvanlar,
 •   Sağlıkla ilgili hayvan davranışları,
 •   Grup davranışları,
 •   Sistemle ilgili donanımsal arıza uyarıları,
 •   Lisans ve donanım güncelleştirme uyarısı,
 •   Yedekleme yaparken bir hata oluştuğunda hata bildirme uyarısı olarak özetlenebilir.

  Ayrıca sisteme yeni ilave edilen sağım monitörü sayesinde, sisteme girmeye yetkili kullanıcı tarafından masaüstü bilgisayar veya uzaktan cep telefonu/tablet sağım esnasında anlık olarak kimlik bilgileri ve süt verim bilgileri izlenebilmektedir.

  Sistem sizin adınıza otomatik rapor oluşturabilmektedir. Bu raporlarınızı belli bir döneme ait raporlarla karşılaştırıp analiz etmesini isteyebilirsiniz, tüm raporlarınızı otomatik olarak dilediğiniz saatte yazıcıya gönderebilirsiniz.

  Akıllı pedometreler ile hayvanlarınızın günlük hareketlerini izleyebilirsiniz.

Sürü Yönetiminin temel fonksiyonları:

  Kimlik tanımlama (İzlenebirlik)

İneklerinizin ayağına takılan ve pedometre ismini verdiğimiz bu cihaz, kırılmaya ve darbelere dayanıklı son derece sağlam yapıdadır. İçerisinde RF ile çalışan akıllı bir devre vardır.

Kimlik tanımlaması yapılan her hayvan artık bilgisayarların gözetimi altına girmiş olur. Cihaz gün boyunca ineğin hareketlerini kaydeder ve antenler sayesinde kaydettiği bu bilgileri sisteme gönderir.

Akıllı pedometreler ile ineklerinizin;

   Ayakta ne kadar kaldığını

   Ayağa kaç defa kalktığını,

   Yatma süresini,

   Yürüme süresini,

   Kızgınlık tespitini,

   Günde kaç adım attığını 7 gün 24 saat izleyebilir,

   Bu bilgiler sayesinde hayvanlarınızın kızgınlık ve sağlık problemlerini kolaylıkla tespit edebilir ve önlem alabilirsiniz.

 ♦   Süt verim kayıt sistemi

Günlük süt verimini gerek sürü olarak, gerekse bireysel hayvan bazında takip etmek mümkündür.

Sistem son derece gelişmiştir, grubun ya da hayvanın verimini sürekli takip eder, bir sonraki sağımda alınacak sütü tahmin etmeye çalışır, eğer sapma varsa kullanıcıyı uyarır.

 ♦  Kızgınlık takibi

İneğimizin bireysel olarak; günlük belli bir aktivitesi vardır, gün boyunca: yem yemesi, su içmesi, gezintisi, dinlenmesi kayıt edilir.

Sistem bu kayıtlara göre, bu ineğin bireysel hareketliliğinin ortalamasını hesaplar. Grafik ekranda görülen ve ortalamanın üzerindeki bu artışla, ineğin kızgınlığı hatasız bir şekilde tespit edilmiş olur.

 ♦  Ayırma

Tam otomatik olan ve insan müdahalesi olmaksızın çalışan ayırma sistemi, sisteme tanımlı her bir ineğin denetlenmesini, seçilmesini ve ayrılmasını kolaylaştırmaktadır.

Bu sistem ile faaliyetlerde etkin bir yönlendirme sağlanmakta ve inekler hem sürü bazında hem de bireysel bazda daha iyi yönetilmektedir. Sistem sürü içerisindeki ineği tanımakta ve o ineğin ayrılıp ayrılmaması gerektiğine önceden belirlenmiş parametreler doğrultusunda karar verebilmektedir.

Otomatik ayırma kapısı ile;

 • Belirttiğiniz bir hayvanı belirli bir zamanda sürüden ayırabilirsiniz. 
 • Sistem kızgınlık tespit ettiğinde siz fark etmeseniz bile hayvanı sürüden otomatik olarak ayırır.
 • Farklı kombinasyonlarda ayırma seçimleri yapabilir, insan faktörünü büyük ölçüde ortadan kaldırabilirsiniz.

  ♦  İletkenlik ve Mastit kontrolü

Mastitis (meme iltihabı) olan bir hayvandan sağılan sütün, normal bir süte oranla elektrik iletkenliği farklıdır. Sistem; bu esasa göre çalışır ve sağımın başlamasıyla birlikte süt içerisinden elektrik akımı geçirir ve sütün olması gereken iletkenliğini ölçer, bu aşamada olağan dışı durum tespit edildiğinde: mastitis alarmı verilir.

Sağım üniteleri alarm moduna geçer, kullanıcıyı uyarmakla birlikte sağımı durdurur, süt hattını kapatır, sütün tanka gitmesini engeller.

 

Sürü Yönetimli sağım sisteminin temel bileşenleri:

 ♦  MPC II Sağım yöneticisi

Sağım sisteminde bulunan sağım yöneticileri toza ve suya karşı dayanıklıdır. Yöneticinin üzerinde bulunan tuşlar ve klavye sayesinde operatör, bilgisayar odasına gitmeden hayvanların her türlü bilgisine ulaşabilmektedir. Ayrıca her bir durakta bulunan sağım yöneticisi ile sağımhanenin otomatik kapı kontrolü yapılabilmektedir. Sağım yöneticisi, mastit tespit ettiği hayvanlar ile sürü yönetim sistemine hasta olarak tanımlanan ineklerin sağılmasını otomatik olarak engellemektedir.

♦  Süt ölçer                                 

Sistemde kullanılan ICAR onaylı elektronik sütölçer, hacim hesabına göre ölçüm yapmakta ve yüksek süt akış miktarlarına (dakikada 12 kg) uygun özelliktedir. Sütölçerler, iletkenlik ile mastitis tespiti yapmaktadır.

♦  Pulsatör

Sistemde kullanılan elektronik pulsatörler, uzun çalışma ömrüne ve su altında dahi çalışma özelliğine sahiptir.

♦  Yazılım                                         

Sisteme entegre bulunan sürü yönetim sistemi yazılımına, bilgisayar odasından bağlanılabildiği gibi, özel program arayüzü sayesinde (Teamviewer ile değil) cep telefonu, tablet veya dizüstü bilgisayar ile tüm bilgilere çiftlik içinden veya dışından ulaşım imkanı sağmaktadır. Ayrıca sisteme, e-mail ile bilgilendirme ve sağım monitörü modülleri eklenmiştir.

♦  Pedometre

Pedometreler ayağa takılan tipte, kızgınlık ölçer ve hayvan davranış takibi özelliklidir. Pedometreler kayışıyla birlikte verilmektedir.

Yeni tip akıllı pedometreler, FDX 434 Mhz veri alışverişi özelliğine sahip, kırılmaya ve darbelere dayanıklı, sağlam yapıda imal edilmiştir. Pedometreler, gün boyunca ineğin hareketlerini kaydetmekte ve antenler sayesinde kaydettiği bu bilgileri sisteme göndermektedir.

♦  Alıcı anten sayısı                    :   

Sistemde 4 adet anten kullanılmakta ve etki/kontrol alanı genişletilmekte, anlık bilgi akışı sağlanmaktadır. Yeni sistemde kullanılan 4 adet antenin 2 adedi sağımhanede, 1 adedi ahır içerisinde ve 1 adedi de otomatik ayırma kapısında konumlandırılmaktadır.

 ♦  Otomatik yıkama sistemi

Sistemde kullanılan elektronik ve programlanabilir otomatik yıkama otomatı; tam otomatik özellikte olup, kontaminasyona (Ortam ve taşıyıcı kirliliği) karşı kapalı ve paslanmaz malzemeden imal yıkama tankına sahiptir. 

Yıkama otomatı, ön yıkamayı, alkalik ve asidik yıkamayı ve durulama işlemlerini sırasıyla yapar. Sütün geçtiği yüzeyleri otomatik olarak temizler, su miktarını otomatik olarak ayarlar. Yıkama esnasında kayıp/kaçak nedeniyle eksilebilecek suyu otomatik olarak tamamlar.

Zaman kontrollü ön yıkama programı vardır. Bu sayede kullanıcı tarafından tanımlanan saatte otomatik olarak ön yıkama yaparak sistemi komple temizleyebilmektedir.

Ayrıca yıkamadan dönen suyu yıkama tankı içerisinde bulunan 18 Kw gücündeki rezistansı ile tekrar ısıtılabilmekte ve bu sayede maksimum deterjan çözünürlüğünü sağlanmaktadır.


Yorumlar


Ürün hakkında yorum yazılmamış.


Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapınız.

Tavsiye EtAdınız Soyadınız* :
E-Posta* :
Gönderilecek Kişiler* :
Tavsiye Mesajı* :
Benzer Ürünler
Kilit Arkası Sağım Sistemleri
Balıkkılçığı Tipi (BKS) Sağım Sistemi
Paralel Hızlı Çıkışlı Sağım Sistemi